Charakterystyka i występowania powłok natryskowych na bazie polimoczników

powłoki natryskowePolimoczniki posiadają szereg zastosowań, a naukowcy nieustannie pracują nad nowymi zastanawiając się nad tym, czy istnieje jeszcze bardziej efektywny sposób umożliwiający wykorzystanie rozwiązań tego typu. Ich zainteresowanie nie powinno być zresztą dla nikogo zaskoczeniem, mamy bowiem do czynienia z materiałami o szeregu fascynujących właściwości. Warto wspomnieć już choćby o tym, że charakteryzuje je wyjątkowo szybki czas utwardzania, niewrażliwość na wodę, kwasy oraz chemikalia, a także oryginalne właściwości mechaniczne, a przecież potencjał polimocznika jest znacznie większy. Oczywiście, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku każdego systemu powlekania, nie każda powłoka wykonana z wykorzystaniem polimocznika jest nam w stanie zagwarantować jednakowo dużą satysfakcję. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że ostateczny sukces jest uzależniony również od właściwego przygotowania powierzchni, możliwości wykorzystania profesjonalnego sprzętu, a także skorzystania z pomocy specjalistów, którzy znają się na swojej pracy i potrafią wykonywać ją z dużym zaangażowaniem. Zleceniodawcy najczęściej nie są jednak zainteresowani zagadnieniami teoretycznymi, interesują ich więc przede wszystkim praktyczne możliwości wykorzystania polimocznika.

Wśród najczęściej zadawanych pytań pojawiają się te, które dotyczą najbardziej skutecznych sposobów izolowania tarasów, piwnic i fundamentów, choć coraz częściej pojawia się również dylemat związany z wyborem materiału, który mógłby zostać użyty do izolacji specjalistycznych. Poszukując materiałów charakteryzujących się szczególnie interesującymi właściwościami, nie można zapomnieć o elastomerze polimocznikowym. Jest on interesujący już choćby dlatego, że polimocznik znany jest z wytrzymałości znacznie wyższej niż ta, która jest typowa dla wykładzin epoksydowych. Oczywiście, w zdecydowanej większości przypadków polimocznik jest kojarzony jako powłoka ochronna betonu, okazuje się jednak, że z powodzeniem może chronić także szereg innych materiałów.

natryskowe powłoki ochronneZa każdym razem wykazuje się przy tym odpornością na działanie paliwa, wielu substancji chemicznych oraz licznych odczynników, powłoki polimocznikowe znajdują więc zastosowanie nie tylko w domach prywatnych, ale również w górnictwie, rafineriach, a nawet w oczyszczalniach ścieków. Co ciekawe, od niedawna o polimoczniku mówi się również jako o rozwiązaniu, które pozwala na absorbowanie energii budowli. Ma to ogromne znaczenie, gdy staje się ona celem ataku terrorystycznego albo zagrożeniem w czasie klęski żywiołowej. Nie bez znaczenia jest i to, że materiał może być wykorzystywany w wielu różnych kolorach, co również podnosi jego znaczenie. Powłoki natryskowe już dziś mają szereg zastosowań, a choć na pierwszy plan wysuwa się ich rola w zabezpieczaniu zbiorników, nie można zapominać o tym, że nie jest to jedyne miejsce, w którym można je spotkać. Warto podkreślić również ich obecność w oczyszczalniach ścieków, oraz powłokach dachu, z polimocznikiem mamy jednak do czynienia również wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajdują się powłoki ochronne pojazdów oraz maszyn. Ciekawym zastosowaniem polimocznika jest również uzupełnianie szczelin, coraz częściej powstają przy tym posadzki przemysłowe, wanny ściekowe oraz zbiorniki na gnojowice wykonane z jego użyciem.