Rodzaje piany poliuretanowej i ich zalety

Przy wyborze piany poliuretanowej warto zastanowić się nad tym, czy bardziej przyda nam się piana otwarto-, czy też zamkniętokomórkowa. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku mamy do czynienia z rozwiązaniami charakteryzującymi się licznymi zaletami, warto jednak podkreślić, że możemy spodziewać się również kilku różnic.

Piana otwartokomórkowa jest rozwiązaniem „oddychającym”, znakomicie sprawdza się więc w budynkach mieszkalnych. Stosowana jest przede wszystkim na poddaszach i strychach, choć często wykorzystuje się ją także do ocieplania ścian działowych. Jej największą zaletą jest to, że chroniąc przed wiatrem oraz chłodem skutecznie odprowadza na zewnątrz nadmiar wilgoci. Stosując ją możemy więc mieć pewność, że zimą znacznie ograniczy straty ciepła, podczas gdy latem przyczyni się do tego, że pomieszczenie nie będzie się przegrzewało.

Na uwagę zasługuje również jej skład, w przeciwieństwie bowiem do wielu innych materiałów izolacyjnych, piana poliuretanowa nie przyciąga ani insektów, ani gryzoni. Jest przy tym znacznie lżejsza od swojej największej konkurentki – wełny mineralnej, dzięki czemu konstrukcja dachów i ścian nie jest tak bardzo obciążona po jej zastosowaniu. Piana otwartokomórkowa wzmacnia też konstrukcję budynku, może być więc stosowana między innymi w domach o konstrukcji szkieletowej.

Piana zamkniętokomórkowaPiana zamkniętokomórkowa zwraca na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na charakterystyczne da niej właściwości uszczelniające oraz wysoki współczynnik oporu cieplnego. Można wykorzystywać ją między innymi do termoizolacji dachów, okazuje się bowiem, że nie tylko ogranicza straty ciepła w budynku, ale również przyczynia się do poprawy jego efektywności energetycznej. Może być stosowana w tak zwanych „zielonych dachach”, jest też materiałem wykorzystywanym w procesie uszczelniania basenów. Koszt związany z jej wykorzystaniem zwraca się bardzo szybko, różnica w zużyciu energii cieplnej przed i po izolacji waha się bowiem w przedziale wynoszącym od trzydziestu do nawet pięćdziesięciu procent. Sama piana jest przy tym bezwonna i bezpyłowa.