Piana PUR jako alternatywa dla wełny mineralnej

Osoby, które mają domy z poddaszem ocieplanym wełną mineralną, w pewnym momencie odkrywają, że rachunki za ogrzewanie zimą i chłodzenie latem zaczynają rosnąć.

Ocieplenie za pomocą pianki PURW takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest decyzja o wymianie termoizolacji. Poszukiwanie materiału zastępczego nie powinno być zresztą szczególnie trudne, na uwagę zasługuje bowiem natryskowa piana poliuretanowa – ekonomiczna, szybka, a jednocześnie możliwa do zastosowania bez konieczności ingerowania w strukturę dachu. Wspomnienie o wełnie mineralnej nie jest przypadkowe, mówimy bowiem o najbardziej tradycyjnym sposobie ocieplania poddaszy w naszym kraju. Praktyka potwierdza jednak, że nie mamy wcale do czynienia z ociepleniem trwałym, a tym samym również wystarczająco skutecznym. Gdy mówimy o wadach wełny mineralnej, w pierwszej kolejności wskazujemy na jej nasiąkliwość, problemem jest jednak również przewiewność, a w dalszej kolejności również utrata izolacyjności w czasie. Zawilgocona wełna mineralna nie ma przy tym właściwości termoizolacyjnych, przestaje więc izolować przegrody zewnętrzne, co jest jej podstawowym zadaniem.

Piana PUR coraz częściej występuje jako naturalna alternatywa dla tego rodzaju rozwiązania, okazuje się przy tym, że zaufanie, jakim się ją darzy nie jest przypadkowe. To materiał, który nie tylko przepuszcza parę, ale również oddycha, okazuje się przy tym, że piana PUR nie traci charakterystycznych dla siebie właściwości przez cały okres jej użytkowania. Może być przy tym nakładana praktycznie na każdy materiał, a nawet stosowana jako sposób na wypełnienie przestrzeni pomiędzy dwoma przegrodami. Piana poliuretanowa może występować w postaci otwarto- oraz zamkniętokomórkowej. W tym drugim przypadku osiągamy paroszczelność, a sam materiał zwraca na siebie uwagę również dlatego, że nie przepuszcza powietrza. Pozwala to na termoizolację dużych powierzchni przemysłowych, a nawet na hydroizolację murów. Piana składająca się z otwartych komórek oddycha, jest więc idealna, gdy w budynkach mieszkalnych chcemy zastąpić wełnę mineralną.